Ułatwiamy sobie pedałowanie – SPD

pedaly SPDSPD, czyli Shimano Pedaling Dynamics to bardzo powszechny mechanizm wykorzystywany w zawodowym kolarstwie. Coraz częściej możemy jednak zaobserwować wykorzystywanie go również w jeździe amatorskiej. Dlaczego i co co nam daje wykorzystanie pedałów w SPD? W jaki sposób przekładają się one na „pedałowanie”?

Czym jest SPD?
Przede wszystkim SPD to stałe przymocowanie nóg rowerzysty do pedałów – o ile w przypadku standardowych pedałów rower wprawiany jest w ruch jedynie poprzez naciskanie na pedały, o tyle w przypadku SPD efektywnie wykorzystujemy całą naszą siłę i energię. Dzięki przymocowaniu nóg również podczas ruchu do góry ciągniemy pedały, a tym samym nie jest to ruch bezcelowy!

Ile kosztuje jednak taka przyjemność i o czym musimy pamiętać?
Podstawowy zestaw SPD, czyli odpowiednie pedały plus obuwie kupimy już za 200-300 złotych. Za lepszej jakości elementy przyjdzie nam zapłacić jednak znacznie większe pieniądze! Pamiętajmy jednak o tym, że używanie pedałów SPD sprawia, że konieczne jest zmienienie własnych przyzwyczajeń – najpierw trzeba nauczyć się wypinać z bloków, aby uniknąć bolesnych upadków związanych z niemożnością podparcia się w awaryjnych sytuacjach.

Czy warto?
Czy warto zastosować pedały SPD w przypadku niedzielnych przejażdżek na rowerze? Wbrew pozorom nawet w takim przypadku możemy z powodzeniem zainwestować w pedały i obuwie SPD, jednak czy warto, to każdy z nas musi samodzielnie udzielić sobie odpowiedzi. Wymaga to zmiany przyzwyczajeń, aby móc cieszyć się tym, co dają nam tego typu pedały!