Ułatwiamy sobie pedałowanie – SPD

pedaly SPDSPD, czyli Shimano Pedaling Dynamics to bardzo powszechny mechanizm wykorzystywany w zawodowym kolarstwie. Coraz częściej możemy jednak zaobserwować wykorzystywanie go również w jeździe amatorskiej. Dlaczego i co co nam daje wykorzystanie pedałów w SPD? W jaki sposób przekładają się one na „pedałowanie”?

Czym jest SPD?
Przede wszystkim SPD to stałe przymocowanie nóg rowerzysty do pedałów – o ile w przypadku standardowych pedałów rower wprawiany jest w ruch jedynie poprzez naciskanie na pedały, o tyle w przypadku SPD efektywnie wykorzystujemy całą naszą siłę i energię. Dzięki przymocowaniu nóg również podczas ruchu do góry ciągniemy pedały, a tym samym nie jest to ruch bezcelowy!

Ile kosztuje jednak taka przyjemność i o czym musimy pamiętać?
Podstawowy zestaw SPD, czyli odpowiednie pedały plus obuwie kupimy już za 200-300 złotych. Za lepszej jakości elementy przyjdzie nam zapłacić jednak znacznie większe pieniądze! Pamiętajmy jednak o tym, że używanie pedałów SPD sprawia, że konieczne jest zmienienie własnych przyzwyczajeń – najpierw trzeba nauczyć się wypinać z bloków, aby uniknąć bolesnych upadków związanych z niemożnością podparcia się w awaryjnych sytuacjach.

Czy warto?
Czy warto zastosować pedały SPD w przypadku niedzielnych przejażdżek na rowerze? Wbrew pozorom nawet w takim przypadku możemy z powodzeniem zainwestować w pedały i obuwie SPD, jednak czy warto, to każdy z nas musi samodzielnie udzielić sobie odpowiedzi. Wymaga to zmiany przyzwyczajeń, aby móc cieszyć się tym, co dają nam tego typu pedały!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *