Czym charakteryzuje się odzież termoaktywna?

termoakGłównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest izolacja termiczna oraz odprowadzanie potu z powierzchni skóry. W jaki sposób działa taka odzież i jak wybrać odpowiedni model?

Odzież termoaktywna odprowadza wilgoć dzięki specjalnym technologiom. Materiały, z których jest uszyta są elastyczne, a pomiędzy splotami tkaniny znajdują się niewielkie przerwy. Poza tym, taka odzież ma dużą powierzchnię, ponieważ posiada liczne wolne włókna. Bielizna termiczna zapewnia utrzymanie suchej skóry, dzięki czemu użytkownik odczuwa komfort cieplny.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli odzieży termoaktywnej, jednak łatwo można podzielić je na kilka odrębnych grup. Podział dotyczy zazwyczaj grubości materiałów użytych do produkcji konkretnych modeli. Cienka bielizna nie zapewni izolacji cieplnej, jednak bardzo skutecznie odprowadza wilgoć. Te cechy sprawiają, że jest najbardziej polecana osobom, które chcą intensywnie uprawiać sport. Odzież, którą uszyto ze średnich materiałów zapewnia umiarkowane odprowadzanie potu i izolację na średnim poziomie. Bielizna gruba polecana jest osobom wrażliwym na niskie temperatury, ponieważ zapewnia wysoką izolację termiczną. Niestety, jej zdolność do odprowadzania potu jest bardzo słaba, dlatego nie nadaje się dla osób chcących uprawiać w niej sport.


W produkcji odzieży termoaktywnej stosuje się specjalistyczne tkaniny. Najczęściej są to: polartec, coolmax i thermolite, jednak producenci ciągle wprowadzają na rynek nowe materiały. Ostatnio coraz większa popularność zyskuje bielizna szyta z wełny merynosów.